Pn - Nd 8:00 - 22:00
Mysłowice
W początkowej fazie uzależnienia przyjmowanie leków jest uzasadnione uśmierzaniem bólu, bezsenności, napadów paniki. Z czasem jednak chory zaczyna samodzielnie i systematycznie zwiększać dawkę usprawiedliwiając swoje zachowanie poprawą stanu zdrowia lub samopoczucia.
Lekomania to uzależnienie od zażywania leków. Nałóg może mieć swoje źródło zarówno w problemach związanych bezpośrednio z życiem chorego jak i błędnymi zaleceniami lekarza odnośnie dawkowania przepisanych leków.
Dowiedz się więcej na temat nałogu:
Osoby dotknięte lekomanią nadużywają przyjmowania różnych substancji leczniczych, a mechanizm działania uzależnienia można porównać do alkoholizmu i narkomanii.
Przyczyny lekomanii:
Lekomania wymaga specjalistycznego leczenia, które może obejmować terapię behawioralną, farmakoterapię (w zależności od rodzaju uzależnienia), a także wsparcie społeczne. Wczesne rozpoznanie i interwencja są kluczowe dla skutecznego leczenia lekomanii, a osoby z problemami lekowymi powinny skonsultować się z profesjonalistami ds. uzależnień.
Wczesne rozpoznanie i interwencja są kluczowe dla skutecznego leczenia lekomanii.
Do objawów lekomanii należą:
zmiany w zachowaniu i nastroju
nieprzyjemne uczucie napięcia wynikające z odstawienia leków
przymus ciągłego zażywania leków, zwłaszcza po ustąpieniu objawów choroby
bagatelizowane niepożądanych skutków ubocznych i stałe zwiększanie dawek leku w celu osiągania lepszych efektów
liczne wizyty u lekarza w celu zapewniania sobie dostępu do leków na receptę
występowanie zespołu abstynencyjnego w momencie zaprzestania przyjmowania leków
zespół abstynencyjny – drżenie mięśni, omamy, drażliwość, problem z wysławianiem się i koncentracją oraz napady lęku i paniki w momencie braku dostępu do leku (oczywiście w zależności od przyjmowanych leków i substancji w nich zawartych)
Leczenie lekomanii należy rozpocząć od detoksu.
Pacjent rozpoczyna proces leczenia od detoksykacji farmakologicznej, który obejmuje stopniowe zmniejszanie dawek leku, aż do całkowitego odstawienia substancji. Równolegle wprowadzany jest proces psychoterapii, po zakończeniu którego pacjent pozostaje całkowicie pozbawiony dostępu do uzależniających substancji. Typowo terapia odbywa się w całodobowym ośrodku zamkniętym, gdzie pacjent pozostaje pod stałą opieką lekarzy oraz terapeutów.
Przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do leku.
Na temat bezpiecznego przyjmowania leków.
Szukanie alternatywnych metod leczenia takich jak fizjoterapia, terapie holistyczne oraz pomoc psychologiczna.
Jeśli odpowiedziałaś/eś twierdząco na co najmniej dwa pytania być może również Ciebie dotyczy problem uzależnienia od leków. Pamiętaj, że proszenie o pomoc nie jest niczym złym. Skontaktuj się z nami. Wspólnie zawalczmy o Twoje pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące życie.