Pn - Nd 8:00 - 22:00
Mysłowice
Strona główna / Uzależnienia / Narkomania
Uzależnienie od narkotyków bardzo często rozpoczyna się od fazy eksperymentalnej, która z czasem wymyka się spod kontroli, a zażywanie coraz mocniejszych substancji w coraz większych dawkach staje sięa nadrzędnym celem życia chorego.
Narkomania to stan, w którym osoba staje się uzależniona od substancji psychoaktywnych – narkotyków. Narkotyki wpływają na funkcje mózgu, modyfikując świadomość, nastrój i zachowanie. Narkomania to złożony problem, który objawia się zarówno na tle psychicznym jak i fizycznym i wymaga jak najszybszego leczenia.
Dowiedz się więcej na temat nałogu:
Uzależnienie od narkotyków jest ciężką przewlekłą i często nawracającą chorobą. Jakie są przyczyny tego zjawiska? Należą do nich:
Leczenie narkomanii zwykle wymaga interwencji specjalistycznych, takich jak terapia behawioralna, terapia grupowa, farmakoterapia (w niektórych przypadkach) oraz wsparcie społeczne. Dla wielu osób sukces leczenia wymaga długoterminowej opieki i zaangażowania w proces terapeutyczny.
Zażywanie narkotyków w każdej ilości jest dla naszego ciała szkodliwe i może wyrządzić nieodwracalne, negatywne zmiany w organizmie i psychice. Do objawów narkomanii należą:
zmiana priorytetów, nadrzędnym celem staje się narkotyk
zmiana sposobu ubierania się, również w celu zakrycia widocznych ukłuć w przypadku zażywania narkotyków dożylnych
naprzemienne, gwałtowne zmiany zachowań (od silnego pobudzenia do całkowitego stłumienia)
wyraźnie powiększone lub zmniejszone źrenice
wysoka potliwość połączona z wysoką temperaturą ciała, specyficzny zapach ciała
gęsia skórka, torsje, wymioty, napięcia mięśniowe, zwiotczenie mięśni
problemy w kontaktach z otoczeniem, całkowita utrata relacji
zespół abstynencyjny – drażliwość, nerwowość, agresja, problem z koncentracją, które mogą zostać przerwane jedyne poprzez zażycie kolejnej dawki co prawadzi do nieustającego ciagu kończącego się nawet utrata życia
opóźnione reakcje na głos i dotyk
wyraźnie podwyżone tętno (powyżej 120) lub wyraźnie obniżone tętno (poniżej 60)
zaburzenia sensoryczne, np. utrata węchu
Narkomania wymaga leczenia w zamkniętym ośrodku terapeutycznym.
Aby chory mógł rozpocząć sesje terapeutyczne konieczne jest przejście procesu detoksykacji organizmu. Podczas detoksu chory może odczuwać psychiczne i fizyczne efekty odstawienia substancji psychoaktywnych, tzw. zespół abstynencyjny. Po zakończonym detoksie wprowadzone zostają zajęcia w grupach lub zajęcia indywidualne, dzięki którym chory odzyskuje stabilizację życiową oraz poznaje sposoby na powrót do społeczeństwa.
Młodych ludzi na temat szkodliwości narkotyków.
Wspieranie zdrowych alternatyw, takich jak sport, sztuka czy znalezienie własnego hobby, które nie będzie wymagało zażywania substancji psychoaktywnych.
Po okresie uzależnienia, istnieje potrzeba zastąpienia negatywnych relacji zdrowymi, pozytywnymi interakcjami społecznymi. To umożliwia rozwijanie zdrowych preferencji społecznych i integrowanie się z otoczeniem.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, lub potrzebujesz pomocy – zostaw numer telefonu, a my oddzwonimy.