Godziyny otwarcia

Pn - Nd 8:00 - 22:00

Adres

Sosnowiec

BLOG

Edukacja o narkotykach, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć.  Jak uchronić swoje dziecko przed uzależnieniem narkotykowym.

trzy osoby siedzące przy stole, które prowadzą konwersację ze sobą

Data dodania

13.05.2024

Kategoria

Narkotyki na szerszą skalę w Polsce pojawiły się już ponad 100 lat temu. Z każdym rokiem problem staje się poważniejszy i zaczyna dotykać coraz szerszej grupy społeczeństwa. Po narkotyki sięgają już nie tylko osoby w wieku nastoletnim, ale również dzieci. Sieci dilerskie coraz szerzej i coraz bezczelniej wkraczają w kręgi młodych ludzi. Biznes narkotykowy sieje żniwo już wśród najmłodszych. Zagrożenie uzależnieniem od substancji psychoaktywnych jest bardziej realne, niż mogłoby się wydawać. Obecnie między dobrze znanymi narkotykami, tj. marihuana, heroina czy kokaina znajdują się również dużo bardziej nieprzewidywalne w działaniu dopalacze. Ochrona dziecka przed czyhającymi niebezpieczeństwami ze strony narkotyków skupiać powinna się na edukacji i to właśnie temat uświadamiania młodzieży w zakresie narkomanii poruszymy w poniższym artykule.

Rozmowa jako klucz do sukcesu

Na początek warto podkreślić, że to właśnie rodzice, a nie szkoła czy inne środowiska, w których przebywa dziecko odgrywają kluczową rolę jako pierwsze i najważniejsze ogniwo ochrony przed narkotykami i dopalaczami.

Edukacja dziecka odnośnie narkotyków to nie tylko kolejny z obowiązków wychowawczych rodziców. Zgodnie z zasadą “lepiej zapobiegać niż leczyć”, rozmowa z nastolatkami na temat narkotyków powinna być niezbędnym elementem profilaktyki narkomanii. Skuteczna rozmowa na temat narkotyków powinna być prowadzona w sposób przyjazny i spokojny, bez zbędnego ,,straszenia”. Dzieci powinne być “oswajane” z tematem zagrożenia wynikającego w związku z kontaktem z osobami proponującymi zażycie substancji, jak również z ich użyciem. Zamiast odwoływać się jedynie do silnych emocji takich jak lęk i strach, lepiej podkreślić swoją wypowiedź jednoznacznymi argumentami opartymi na wiedzy naukowej i badaniach. 

Przed rozpoczęciem rozmowy rodzic powinien odpowiednio się do niej przygotować, aby zwiększyć jej skuteczność oraz podzielić się z dzieckiem wartościowymi, niematerialnymi narzędziami, które pozwolą mu na pozostanie z dala od niebezpiecznych substancji.

Rozważny rodzic powinien skupić się w swojej wypowiedzi na rozległych aspektach związanych z przebywaniem w otoczeniu sprzyjającemu narkomanii, sposobach nabywania oraz przyjmowania narkotyków, a także skutkach wszystkich wymienionych działań. 

Dobrze, jeśli rodzic ma świadomość i podstawową wiedzę na temat narkotyków i sposobów w jaki dziecko może wejść w ich posiadanie.

Jak rozmawiać o narkotykach i dopalaczach?

Na początek dobrze jest opisać specyfikę działania dealera. Dealer zajmujący się rozpowszechnianiem groźnych substancji wśród młodzieży, zupełnie jak wprawny handlowiec, za wszelką cenę będzie chciał sprzedać swój towar. Składy narkotyków, które oferuje nigdy nie są jawne – celem osoby zajmującej się sprzedażą nie jest dobro kupującego, a jedynie doprowadzenie do jak najszybszego uzależnienia klienta, który jest narażony na odczuwanie silnych skutków zażycia narkotyków szczególnie w okresie dorastania.

Warto również wspomnieć, że sama produkcja narkotyków wiąże się z testowaniem na ludziach. Z tego powodu często dochodzi do ostrych zatruć lub nawet śmierci z przedawkowania. Skład narkotyków może się różnić nawet w obrębie jednej partii, przez co skutki zażycia są ciężkie do przewidzenia.

Nie można mówić, że jedne narkotyki są od drugich lżejsze, bardziej bezpieczne czy mniej szkodliwe. Każda substancja działa specyficznie na różne organizmy co dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia bardzo groźnych skutków.

Nowa era narkotyków i dopalaczy

Na rynku dominują obecnie silne odmiany narkotyków, w tym również kontrowersyjnej marihuany, której działanie jest obecnie ok. 2-3 silniejsze niż jeszcze w latach 90. XX wieku, kiedy to silnie rozwijająca się kultura klubowa przyczyniła się do zintensyfikowanego rozrastania się rynku narkotykowego. Znane w tamtym czasie narkotyki miały zdecydowanie słabsze działanie co w niewielkich ilościach nie odbijało się tak bardzo na zdrowiu jak w obecnych czasach.

“Nowoczesne” narkotyki stają się coraz to groźniejsze dla młodych organizmów. Z reguły “unowocześnione” substancje działają z coraz to większą prędkością i potrafią zawierać zwielokrotnioną ilość substancji aktywnych w porównaniu z ich odpowiednikami sprzed 5, 10 czy 20 lat.

Niestety coraz częściej zagrożenie znajduje się dużo bliżej niż można by przypuszczać. Młodzi ludzie coraz częściej narkotyzują się, nadużywając powszechnie dostępnych leków w ilościach przekraczających dozwolone normy. Na ten aspekt również warto zwrócić uwagę, gdy rodzic chce przekazać swojemu dziecku kompletną wiedzę.

Edukacja, świadomość, rozmowa

W walce z problemem narkotykowym kluczową rolę odgrywa edukacja oraz otwarta i rzetelna rozmowa z nastolatkami. Rodzice powinni być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą używanie narkotyków oraz aktywnie działać na rzecz zapobiegania uzależnieniom. Budowanie świadomości i stworzenie bezpiecznego, wspierającego środowiska do rozwoju pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia uzależnień w drodze ku dojrzałości. Ostatecznie to właśnie inwestycja w edukację i dialog są najskuteczniejszymi metodami zapewniającymi zdrowie i bezpieczeństwo przyszłego pokolenia.

dwie dłoanie układające puzzle

Znajdź drogę do zdrowia
i wewnętrznej równowagi