Godziyny otwarcia

Pn - Nd 8:00 - 22:00

Adres

Mysłowice

BLOG

Terapia całodobowa w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień

rozmowa terapeutyczna, pacjent ubrany na czarno siedzi na zielonej kanapie, terapeuta trzyma notatkę w ręce

Data dodania

19.01.2024

Kategoria

Uzależnienia to stan, w którym jednostka przyzwyczaja się do danej substancji psychoaktywnej lub zachowania, w taki sposób, że staje się od niej fizycznie i psychicznie zależna. Uzależnienie to poważny problem, który wpływa negatywnie nie tylko na chorego, ale również na jego otoczenie. Rodziny osób uzależnionych niejednokrotnie muszą mierzyć się z konsekwencjami współuzależnienia i nasilających się, destrukcyjnych mechanizmów obronnych mających na celu uchronienie przed stresującą sytuacją. Uzależnienie to poważny problem, a brak podjęcia leczenia w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci chorego. Ukrywanie problemu przed światem i sobą samym nie pozwala na rozwiązanie go, dlatego pierwszym i najważniejszym, krokiem w procesie zdrowienia jest przyznanie się do choroby. Następnie ważne jest podjęcie leczenia w ośrodku odwykowym. Jak przebiega proces leczenia uzależnień i jak się do niego przygotować? To wszystko tłumaczymy w poniższym artykule.

Spis treści:

  • Wskazania do podjęcia terapiii odwykowej
  • Leczenie alkoholizmu w ośrodku państwowym czy prywatnym?
  • Prywatne leczenie odwykowe w ośrodku odwykowym Prometeusz
  • Specjalistyczna terapia pod okiem doświadczonego personelu – kadra ośrodka Prometeusz
  • Jak przygotować się do terapii uzależnień w zamkniętym ośrodku leczenia?
  • Dlaczego warto wybrać prywatny ośrodek leczenia Prometeusz?
  • Terapia odwykowa dla uzależnionych behawioralnie

Wskazania do podjęcia terapiii odwykowej

Podjęcie terapii odwykowej może być wskazane w różnych sytuacjach związanych z uzależnieniem od substancji lub zachowań. Osoby z problemami z alkoholem, narkotykami, lekami, substancjami psychoaktywnymi czy innego rodzaju uzależniającymi substancjami mogą być kandydatami do leczenia odwykowego. Również osoby, które przejawiają uzależnienie od hazardu oraz innych form uzależnienia behawioralnego, takich jak kompulsywny zakupoholizm czy nadmierne korzystanie z internetu, są osobami, którym swoją pomoc oferują ośrodki leczenia uzależnień. Rozpoczęcie leczenia uzależnień powinno zostać przede wszystkim poprzedzone szczegółową analizą sytuacji chorego przez psychologa, psychiatrę lub wykwalifikowanego terapeutę.

Leczenie alkoholizmu w ośrodku państwowym czy prywatnym?

Osoba uzależniona, która chce podjąć leczenie, powinna skierować się o pomoc do ośrodka terapii uzależnień. Leczenie odwykowe można rozpocząć zarówno w placówce państwowej jak i prywatnym ośrodku terapii.

Leczenie w ośrodkach państwowych jest bezpłatne, jednak wymaga okazania skierowania od lekarza. Czas oczekiwania na przyjęcie do państwowego centrum leczenia uzależnień wynosi nawet kilka tygodni od momentu otrzymania skierowania. Jeśli chory zdecyduje się na rozpoczęcie terapii odwykowej „od zaraz”, dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie leczenia w prywatnej klinice leczenia uzależnień. Skierowanie lekarskie nie jest w takiej sytuacji obligatoryjne, a co istotniejsze: czas oczekiwania na przyjęcie, jest dużo krótszy. Prywatna klinika leczenia uzależnień przyjmuje często w przeciągu dwóch-trzech dni od momentu zgłoszenia. Koszt leczenia alkoholizmu i innych uzależnień można w wielu miejscach opłacać ratalnie bez konieczności płacania za pobyt z góry.

Prywatne leczenie odwykowe w ośrodku odwykowym Prometeusz

Kiedy decydujesz się na terapię w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień, masz gwarancję, iż jesteś w miejscu w pełni dyskretnym, bezpiecznym i objętym profesjonalną opieką personelu terapeutycznego. Zmieniając na pewien czas miejsce, w którym funkcjonujesz na co dzień, odcinasz się od negatywnego środowiska, aby w pełni móc się skupić na leczeniu.

W porównaniu z ośrodkiem publicznym, tutaj szybciej otrzymujesz narzędzia i wiedzę do podjęcia pracy nad sobą. Skuteczna terapia opiera się tu na stopniowej zmianie nawyków i schematów myślenia, która następuje w wyniku holistycznie poprowadzonej terapii i opieki terapeutów medycznych. Prywatny ośrodek odwykowy zapewnia całodobowe wsparcie, a jednocześnie ogranicza koszty związane z dojazdami na sesje terapeutyczne oraz wysiłek związany z koniecznością dotarcia na terapię.

W naszym ośrodku gwarantujemy pełną anonimowość oraz komfortowe warunki pobytu. Zależy nam na pełnej swobodzie naszych pacjentów, dlatego przygotowaliśmy szereg udogodnień, takich jak salon z kominkiem, łazienki wyposażone zarówno w wanny jak i prysznice, miejsce na zorganizowanie grilla lub ogniska czy boiska rekreacyjne, które ułatwiają adaptację do nowego środowiska.

Specjalistyczna terapia pod okiem doświadczonego personelu - kadra ośrodka Prometeusz

W Ośrodku Prometeusz pacjentami opiekuje się pełna pasji i zaangażowania, wykwalifikowana kadra terapeutyczna. Nasz personel to nie tylko wybitni specjaliści leczenia uzależnień, ale także osoby, które oprócz wiedzy akademickiej posiadają również szerokie doświadczenie. Kadra ośrodka posiada kwalifikacje potwierdzone licznymi certyfikatami. Są wśród nich również osoby, które same doświadczyły w przeszłości kryzysu uzależnienia, a teraz jak nikt inny spełniają się w roli czułych, wyrozumiałych opiekunów.

jasny salon, szara kanapa, niebieskie i żółte poduszki, biały stolik, telewizor

Program terapii w ośrodku z całodobową opieką terapeutyczną

Kompleksowe leczenie uzależnień to najskuteczniejsze podejście, które skupia się holistycznie wokół indywidualnych problemów chorego. Profesjonalne leczenie alkoholizmu, odwyk narkotykowy czy leczenie uzależnień behawioralnych zawsze opierają się na dwóch podstawowych filarach:

  • terapia grupowa – pozwala na dzielenie się swoimi refleksjami odnośnie choroby i wspólne motywowanie do pracy nad pokonaniem nałogu

  • terapia indywidualna – prowadzona w konwencji pacjent – terapeuta, która ma na celu zrozumienie tego jak uzależnienie może wpływać na organizm oraz jakie skutki dla kondycji fizycznej i psychicznej chorego ma jego dolegliwość.

Jak przygotować się do terapii uzależnień w zamkniętym ośrodku leczenia?

Pobyt w ośrodku zamkniętym wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania się. Odwyk to terapia długoterminowa, która w zależności od zaleceń lekarza może trwać 4, 8, lub 12 tygodni. Na terapię uzależnień należy zabrać ze sobą dokument tożsamości i ubezpieczenie zdrowotne, artykuły higieniczne, przyjmowane regularnie i przepisane przez lekarza leki, telefon komórkowy oraz odzież i wygodne obuwie dostosowane do pory roku.

Dlaczego warto wybrać prywatny ośrodek leczenia Prometeusz?

Nasz ośrodek leczenia uzależnień to prywatna placówka mieszcząca się w spokojnej dzielnicy Mysłowic w województwie śląskim. Oferujemy kompleksowe leczenie uzależnień w tym leczenie alkoholizmu, narkomanii, lekomanii i uzależnień behawioralnych. Ośrodek terapii Prometeusz to miejsce, w którym chorzy na nowo uczą się cieszyć życiem. Indywidualnie dobrany program leczenia i pogłębiona terapia pozwalają na skuteczne leczenie i powrót do pełnego pasji życia.

dwie dłoanie układające puzzle

Znajdź drogę do zdrowia
i wewnętrznej równowagi

Terapia odwykowa dla uzależnionych behawioralnie

Terapia odwykowa jest skierowana nie tylko do uzależnionych od substancji psychoaktywnych, ale także do osób uzależnionych od destrukcyjnych zachowań – hazardu, zakupoholizmu, seksoholizmu, pracoholizmu czy uzależnieniu od technologii cyfrowych i internetu. Profesjonalne leczenie uzależnień behawioralnych odbywa się na podobnych zasadach co leczenie uzależnienia alkoholowego, narkotykowego czy lekowego. 

Wsparcie dla rodziny osoby uzależnionej

Rola wsparcia rodziny podczas procesu zdrowienia osoby uzależnionej skupia się na zrozumieniu mechanizmów współuzależnienia, wypracowaniu zdrowych granic w relacjach, nauce skutecznej komunikacji oraz wzmacnianiu poczucia własnej wartości i niezależności emocjonalnej. W naszym ośrodku wsparcie rodzinie udzielane jest podczas terapii rodzinnej przez wykwalifikowany personel, który podchodzi do problemu z empatią i zaangażowaniem.

Skuteczny odwyk alkoholowy i odwyk narkotykowy

Prywatny ośrodek terapii Prometeusz to miejsce, w którym chory i jego rodzina odzyskują swoje pełne wartości życie. Po zakończonej terapii w ośrodku zamkniętym Prometeusz, nasi absolwenci nie zostają bez opieki. W każdą sobotę organizujemy dla nich bezpłatne spotkania grupy wsparcia, które utrwalają pozytywne nawyki nabyte podczas terapii. Sukces leczenia tkwi w nastawieniu pacjenta, a terapeuci i cały personel mają jedynie na celu służyć wsparciem i opieką.

Sięgnij po poMOC. Jesteś tu i teraz. My jesteśmy z Tobą, dla Ciebie.