Godziyny otwarcia

Pn - Nd 8:00 - 22:00

Adres

Mysłowice

BLOG

Katastrofalne skutki zażywania narkotyków w ciąży

women, drugs, alcohol

Data dodania

05.07.2024

Kategoria

Środki odurzające bardzo destrukcyjnie wpływają na cały organizm każdego, kto z nich korzysta i nie jest to żadną wiedzą tajemną. Ich zażywanie wiążę się z pogorszeniem stanu zdrowia fizycznego i psychicznego, nieuchronnie prowadząc do szeregu problemów zdrowotnych oraz wykształcenia się nałogu.

Decyzja o podjęciu leczenia od substancji psychoaktywnych, jest bardzo trudna z uwagi na mechanizmy, w które splątana jest osoba uzależniona. Wydawać by się mogło, iż w sytuacji kiedy kobieta zachodzi w ciążę, od razu z automatu zacznie utrzymywać abstynencję i odstawi narkotyki/alkohol. Niestety, nawet ten moment nie jest właściwym do tego, by podjąć decyzję o leczeniu. Nie zdaje sobie do końca sprawy z tego, jak poważne konsekwencje niesie za sobą uzależnienie od narkotyków u kobiet ciężarnych, a nawet jeżeli ma świadomość konsekwencji, sama nie potrafi wyjść z matni uzależnienia. 

Tymczasem wpływ narkotyków na ciążę jest wręcz katastrofalny.

Nie tylko życie matki jest zagrożone. Narkotyki niszczą przyszłość dziecka!

Każda substancja psychoaktywna przyjmowana przez kobiety ciężarne negatywnie wpływa na rozwój płodu. Tym, co czyni z uzależnienia od środków odurzających szczególnie niebezpieczny przypadek, jest jednak bardzo wysoki stopień ryzyka wystąpienia poważnych konsekwencji zdrowotnych. Powikłania, które mogą wskutek niego wystąpić, częściowo zależą od rodzaju spożywanej używki. Nie zmienia to jednak faktu, że przyjmowanie jakiegokolwiek narkotyku w trakcie ciąży, zagraża życiu zarówno matki, jak i jej nienarodzonego dziecka. Im później wdrożone zostanie leczenie narkomanii i związana z nim abstynencja, tym trudniej będzie zapobiec niekorzystnym skutkom zażywania narkotyków w ciąży.

Jakie są skutki zażywania substancji odurzających w ciąży?

Negatywny wpływ narkotyków na organizm kobiety ciężarnej przejawia się zwykle w taki sam sposób, jak u każdej uzależnionej. Ich zażywanie osłabia cały organizm, pogarsza stan układu odpornościowego, prowadzi do zaburzeń pracy serca, układu krwionośnego i oddechowego oraz do wyniszczenia narządów wewnętrznych. W konsekwencji może dojść do udaru, zatoru, zawału, wystąpienia chorób wrzodowych żołądka, chorób wątroby, nowotworów, a w najpoważniejszych przypadkach – depresji oddechowej i śmierci. Do tego dochodzi szereg potencjalnych zaburzeń psychicznych – skłonność do zachowań agresywnych, wahań nastroju, depresji czy psychozy. Zażywanie narkotyków w ciąży zwykle przyczynia się również do zaniedbywania diety przyszłej matki, a co za tym idzie z niedożywieniem, a więc i niedoborami kluczowych dla rozwoju dziecka składników odżywczych. Ponadto środki odurzające zwężają naczynia krwionośne w łożysku matki, zmniejszając tym samym ilość tlenu docierającego do płodu, co może prowadzić jego niedotlenienia i tragicznych konsekwencji z tym związanych. Właśnie dlatego tak istotna jest terapia uzależnień od narkotyków już od najwcześniejszych momentów ciąży.

Narkotyki w ciąży: Wyrok na nienarodzone dziecko.

Szalenie istotnym jest fakt, iż zażywanie narkotyków przez ciężarną, jeszcze bardziej niż na jej organizmie odbija się na nienarodzonym dziecku. Płód jest bowiem narażony na dłuższą ekspozycję na działanie toksyn niż sama matka, ze względu na to, iż nie potrafi jeszcze metabolizować substancji psychoaktywnych. W skutek ich zażywania znacząco wzrasta ryzyko zaburzeń w jego rozwoju oraz uszkodzenia jego tkanek. Dużą rolę odgrywa również wspomniane wcześniej niedotlenienie, które zwykle wiąże się z zaburzeniami snu, koncentracji i uwagi, drżeniem, pobudliwością i słabym napięciem mięśniowym w późniejszym życiu dziecka.

Już po porodzie występuje u noworodka Płodowy Zespół Abstynencyjny, przez który dziecko od razu po narodzeniu odczuwa głód narkotykowy. 

Na skutek zażywania przez matkę narkotyków, wewnątrzmacicznego zahamowania wzrastania płodu, dochodzi do uszkodzenia genów, nieodwracalnych wad wrodzonych, niskiej masy urodzeniowej dziecka, zaburzeń neurologicznych i psychicznych. W większości są to powikłania nieodwracalne. 

Terapia leczenia uzależnień - krok w stronę lepszego życia

Często ciężarne uzależnione doświadczają poronień, przedwczesnych porodów. W wyniku zażywania dochodzi również do SIDS – zespołu nagłego zgonu niemowląt. W późniejszych latach dzieci uzależnionych ciężarnych, cierpią w wyniku wielu chorób, zaburzeń, nieprzystosowania społecznego itd. Skutki uzależnienia matki, towarzyszą im już przez całe życie. To między innymi z tego powodu niezbędne jest udanie się w porę na terapię leczenia uzależnień, do właściwej placówki. Im szybciej wdrożone zostanie leczenie matki, tym większa szansa na zminimalizowanie w/w skutków zażywania substancji, dla dziecka i matki.

dwie dłoanie układające puzzle

Znajdź drogę do zdrowia
i wewnętrznej równowagi